Την Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου 2022, υλοποιήθηκε με επιτυχία από την 1η ΤΟΜΥ Πύργου, σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Πύργου, η δράση για την στοματική υγεία με θέμα: «Κάνε ααα!».
Αρχικά, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση και διανομή φυλλαδίων σχετικά με τη Στοματική Υγεία από τη Νοσηλεύτρια της 1ης ΤΟΜΥ Πύργου κ. Μαρία – Δήμητρα Οικονομοπούλου. Έπειτα, ακολούθησαν μια παρουσίαση PowerPoint και διαδραστικά παιχνίδια.
![Κάνε ααα! 2 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/2-450x338.jpg)
![Κάνε ααα! 2 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/2-450x338.jpg)
![Κάνε ααα! 3 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/3-450x338.jpg)
![Κάνε ααα! 3 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/3-450x338.jpg)
![Κάνε ααα! 4 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/4-450x338.jpg)
![Κάνε ααα! 4 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/4-450x338.jpg)
![Κάνε ααα! 5 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/5-450x338.jpg)
![Κάνε ααα! 5 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/5-450x338.jpg)
Τέλος, έγινε έλεγχος και οδοντιατρική εκτίμηση από την Οδοντίατρο κ. Μάρθα Παρνασσά.
![Κάνε ααα! 6 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/305092237_3189520561264710_1118942155014426112_n.jpg)
![Κάνε ααα! 6 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/305092237_3189520561264710_1118942155014426112_n.jpg)
![Κάνε ααα! 7 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/305395400_1181379955762094_5827069068135574743_n.jpg)
![Κάνε ααα! 7 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/305395400_1181379955762094_5827069068135574743_n.jpg)
Τα παιδιά συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον, εξοικειώθηκαν με την έννοια του “Οδοντιάτρου” και αντιλήφθηκαν πόσο σημαντική είναι η πρόληψη.
![Κάνε ααα! 8 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/305842791_549450300310152_2034724735361173930_n.jpg)
![Κάνε ααα! 8 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/305842791_549450300310152_2034724735361173930_n.jpg)
![Κάνε ααα! 9 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/6-1-450x338.jpg)
![Κάνε ααα! 9 Κάνε ααα!](https://www.vivliothiki-pirgou.gr/wp-content/uploads/2022/09/6-1-450x338.jpg)
Στο υπαίθριο αναγνωστήριο της Βιβλιοθήκης οι γονείς περίμεναν τα παιδιά παρέα με ένα βιβλίο κι έναν καφέ, που με πολλή αγάπη είχε ετοιμάσει η κ. Κατερίνα Σίψα.
Οφείλουμε ένα μεγάλο “ευχαριστώ” στην εθελόντριά μας κ. Χαρά Καπαρέλη.
Χορηγοί προγράμματος: abc Kinitron και ΚΙΝΙΝΗΣ Π. Ι. Α.Ε.Β.Ε
Η αλλοίωση κάποιων φωτογραφιών έγινε για την προστασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα των παιδιών, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.