Με πολύ μεστές και τεκμηριωμένες εισηγήσεις τόσο ως προς το θεωρητικό όσο και ως το πρακτικό σκέλος και με τη συμμετοχή πολλών εκπαιδευτικών από σχολεία της Ηλείας πραγματοποιήθηκε στη Βιβλιοθήκη μας το επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Η προφορική ιστορία και η κινηματογραφική καταγραφή της», που οργάνωσε το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.
Το σεμινάριο τελούσε υπό την αιγίδα του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, οργανώθηκε σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Ηλείας και εντάσσεται στον ευρύτερο σχεδιασμό του Φεστιβάλ γύρω από το θέμα αυτό, που προβλέπει α) την ίδρυση ενός Δικτύου Τοπικής Ιστορίας και Κινηματογραφικής Δημιουργίας, το οποίο θα αποτελείται από τις Ομάδες που θα συστήσουν ειδικά επιμορφωμένοι εκπαιδευτικοί και β) τη δημιουργία Ψηφιακού Αποθετηρίου, το οποίο θα λειτουργεί σε ετήσια βάση και θα είναι διαθέσιμο στην επιστημονική έρευνα.
Στο σεμινάριο έλαβαν μέρος με εισηγήσεις τους:
οι ιστορικοί Τασούλα Βερβενιώτη (μέλος του Συντονιστικού των Ομάδων Προφορικής Ιστορίας),
Μαρία Καβάλα (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, μέλος της Ένωσης Προφορικής Ιστορίας),
Έλλη Λεμονίδου (Πανεπιστήμιο Πατρών) και
Παντελής Κυπριανός (Πανεπιστήμιο Πατρών),
οι εκπαιδευτικοί Γιούλη Χρονοπούλου (4 ΠΕΚΕΣ Αττικής)
και Νίκη Κατσιάπη (Βιβλιοθήκη Πύργου),
η αρχειονόμος Παναγιώτα Κωστοπούλου (Γενικά Αρχεία του Κράτους – Τμήμα Ηλείας),
ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Ολυμπίας Δημήτρης Σπύρου
και οι σκηνοθέτες-εκπαιδευτικοί συνεργάτες του Φεστιβάλ
Νίκος Αναγνωστόπουλος,
Γιώργος Διδυμιώτης και
Διονυσία Κοπανά.
Χαιρετισμούς απηύθυναν η αντιπρόεδρος του Εφορευτικού Συμβουλίου της Βιβλιοθήκης Ευγενία Χριστοπούλου,
ο π. καθηγητής Νεότερης Ιστορίας του Πανεπιστημίου Πατρών Θανάσης Φωτόπουλος,
η υπεύθυνη Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας Ευγενία Ηλιοπούλου,
ο διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας Γιώργος Φωτεινόπουλος και
ο πρόεδρος της ΚΟΙΝΣΕΠ Φεστιβάλ Ολυμπίας Χρήστος Κωνσταντόπουλος,
ενώ τις συζητήσεις διηύθυνε ο υπεύθυνος Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Φεστιβάλ Κώστας Κορρές.
Ο κ. Χρήστος Κωνσταντόπουλος με τον κ. Κώστα Κορρέ Η αντιπρόεδρος του ΕΣ της Βιβλιοθήκης κ. Ευγενία Χριστοπούλου Ο Διευθυντής ΔΔΕ Ηλείας κ. Γιώργος Φωτεινόπουλος Η κ. Ευγενία Ηλιοπούλου, υπέυθυθυνη πολιτιστικών θεμάτων ΠΔΕ Ηλείας Ο πρ. καθηγητής Νεότερης Ιστορίας Παν. Πατρών κ. Αθανάσιος Φωτόπουλος Ο καλλιτεχνικός διευθυντής του φεστιβάλ κ. Δημήτρης Σπύρου Η κ. Τασούλα Βερβενιώτη (μέλος του Συντονιστικού των Ομάδων Προφορικής Ιστορίας) Η κ. Γιούλη Ηλιοπούλου, 4 ΠΕΚΕΣ Αττικής Ο κ. Παντελής Κυπριανός
(Πανεπιστήμιο Πατρών)Η κ. Νίκη Κατσιάπη (Βιβλιοθήκη Πύργου) με την κ. Γιώτα Κωστοπούλου (ΓΑΚ Ηλείας) Δείγμα από αρχειακό υλικό της Βιβλιοθήκης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα ντοκιμαντέρ Οι φύλακες – άγγελοι της εκδήλωσης Ναταλία και Νατάσα Όλα έτοιμα για το κέρασμα στο διάλειμμα Η ερασιτέχνης φωτογράφος της εκδήλωσης κ. Νικολία Μωραΐτη